Chaos After Panoptikon 2084

Chaos After Panoptikon “CAP2084” , Command and Conquer strateji serisinin  3D FPS versiyonu olan Renegade oyunun üzerine yapılmış bir “bootleg”’dir. 2006’da yapımına başlanmış ve 5 ayda bitirilmiştir. Yapımı tek bir kişi tarafından gerçekleştirilmiş ve 10’dan fazla yardımcı program kullanılmıştır. Oyun Celeron 2200 işlemcili, 256 Ram'li bir dizüstü bilgisayarda programlanmıştır.

Senaryo

2006’nın 26 Nisanında ODTÜ kampusündeki Tübitak binasına sızan  3 arkadaş burada buldukları zaman makinesini “Chronosphere” kullanarak 2084 yılına giderler. (Chronosphere, C&C Red Alert serisinde Einstein tarafından geliştirilen ve Hitler’i tarihe gömmeyi sağlamış zaman makinesidir. Aslında 2006 yılı, dünyadaki kaosun çoktan kendini göstermeye başladığı bir yıldır.  Lider Kane’in anarşist tarikatı NOD, dünya dışı “Tiberium” adlı bir maddenin ele geçirilmesi sayesinde hızla güçlenerek, G7’lere kafa tutmaya başlar ve sonunda G7’lerin savunma örgütü GDI’ı yenilgiye uğratarak dünyanın en güçlü devleti olan Avrasya’yı kurar. Ancak kısa sürede otoriterleşen Avrasya, dünyanın diğer güçleri Okyanusya ve Doğu Asya ile birlikte panoptik bir korku imparatorluğuna dönüşür. Üç arkadaş, 2084’e gittiklerinde kendileri bu kaosun ortasında bulurlar ve tek amaçları artık geri dönmektir.

Unutmadan, Panaptikon; ünlü düşünür Michel Foucault’nun günümüz toplumlarında gücün dağılımını ve kendi kendini denetimin altında yatan gerçeği anlatmak için ortaya koyduğu bir hapishane modelidir. Tasarımı; etkinlik uzmanı Jeremy Bentham’a dayanır. Merkezde kendini sürekli izlendiğini düşünen birey, bir süre sonra oto kontrole geçer. Toplum böylece bir korku ve gözetim toplumuna dönüşür. Günümüzde kısmen gerçekleşme aşamasında olan “Panoptikon” ismi buradan gelir. “K” nin niçin “C” olarak yazılmadığına gelince, bu da bir tür imzadır. Mortal Kombat’ta tipik bir şekilde K olmuş “C” lerden esinlenildiğini söylemekte de fayda vardır.    

Oyunda Waterworld, Cube, V, Predator, Geleceğe Dönüş gibi birçok filme göndermede bulunulmaktadır. Scorpions, Metallica’dan müzik parçaları alınmakta ayrıca Orijinal C&C, Duke 3D ve Doom efsanelerinin müzikleri kullanılmaktadır. Yine Hexen ve Duke 3D’den  bir parçalara bir yerlerde rastlanabilir.Ayrıca Atari 2600 oyunu Mines of Minos ile bilinmeyen efsane Operation: Body Count labirenti temelli bir bölüm de yapılmıştır.

Tarihin; Edison’un gölgesinde bıraktığı Nicola Tesla ismi,  Nemo’nun Nautilus’u, Türkiye’de 1975’te 200 küsür tane üretilebilen efsane otomobil Anadol Böcek de oyunda bir şekilde anılır. ODTÜ’deki Tübitak binası ve tapınak (dış) tamamen orijinal tasarlanmıştır. Ayrıca Demiray (dış) yurdu ve Panoptikon da orijinaldir. Propoganda TV’si ve panolar yine özgün tasarımlardır. Zemin ODTÜ’nün 1/6’sı kadarını içeren güneybatı bölgesinin Google Earth’ten alınmış uydu fotoğrafı üzerine konulmuş, sonra frame hızını artırmak üzere iki parçaya bölünmüştür.

Oyun efsane Westwood geleneğine saygı amacını da taşır. 

Virüs ve casus yazılım içermez!

İNDİR

 

 

Go to top