Mini Mekanik

Çocukluğumun en güzel oyuncaklarından mini mekanikler...

Pilsan'ın mavi kutularda ürettiği bu oyuncaklardan, bende 1 uzay aracı, 2 adet polis arabalı set, 1 adet çift polis motorsikletli set, bir de bu itfaiye setinden vardı.

Ayrıca Kuzey Kalesi de serinin fenomenleri arasındadır. Artık Playmobil'ler dışında bu oyuncaklardan bulmak neredeyse imkansız. Pilsan tarafından üretimi 1990'ların sonunda durduruldu. Yıllar sonra yalnızca Kuzey Kalesi üretildi. Pilsan, elindeki son Mini Mekanik stoklarını da 17 Ağustos 1999  depreminde evsiz kalan çocuklara gönderdi. Mini mekanikler, işte bu yüzden de çok anlamlıdır.


YUMA Aile Oyunları

Bir süre elektronik işleri ile ilgilenen teknoloji devi YU-MA-TU firmasından Tuncer'in ayrılmasından sonra, Yusuf ve Mahmut televizyonculuğu bırakıp aile işleri ile ilgilenmeye başladılar.  Bir süre sonra, YUMA aile oyunları ortaya çıktı. YU-MA-TU'dan gelen kopyacılık kendini bu işte de göstermişti: Monopoly'i kopyalayıp Hepsi Benim, Clue'yu kopyalayıp İpucu, Risk'i kopyalayıp Gizli Hedef'i ürettiler. Bunun yanında Milyoner, Holding gibi süper eserleri de olmuştur. 

Tartışmasız en özgün eser ise Gırgır'dır. Monopoly tarzı para hırsı oyunlarını dalgaya alan bu oyunda amaç para kaybetmekti. Bu oyunda en bomba unsur ise üzerinde şu ifade yazan kareye gelmekti: "İsminiz Abuzittin Gamlıoğluzade ise kazandınız 1.989.495 TL".


Castello Terminatör

Yıl 1994... Castello firması; o dönem bisiklet piyasasına fırtına gibi girmiş; Dominator, Guardian, Iron Man, Tracker, Anti-Tracker, Pilot gibi şekil isimler bulmuştu. Castello’ların kralı ise Terminator olup, o döneme göre bir dizi devrimci özellikle gelmişti:  Dönemin 18V standardının aksine 21V idi. Vitesler kaliteli Shimano C10 veya o dönem bir ilk olan elcik vitesti (aslında bu elcik vitesler o dönem çok cacıktı). Frenler yine o dönem için yeni olan küçük ve kullanımı kolay bir türdeydi. Fren tutacakları pilastik yerine metaldi ve pabuçlar kolay erimez türdendi. Ayrıca, pembe fosforlu kendinden boynuzlu ilk bisiklettir. Hiçbir bisiklette olmayan alacalı bulacalı sıçratma boya kullanılmış, bu eskiyen bir bisikleti bile yeni göstermiştir.  Jantlar siyahtı ve ön teker basitçe sökülebiliyordu, tırtıklı, kalın ve kolay kolay erimeyen artistik tekerleri, araba sibobu şamyelleri vardı. Bisiklet üstünde standart bisikletlerde bulunmayan; suluk, çanta, kedi gözleri gibi orijinal aksesuarlar vardı. Pembe fosforlu yazıları vardı ve birçok yerinde “power team by Castello” yazıları da bisiklete bir tarz kazandırmıştı.

İşin özü, Terminator o dönem, ismiyle ve cismiyle bir tarzdı. Bu özelliklerin çoğu basit şeyler olsa da hepsinin birden bulunduğu bir bisiklet daha gelmemiştir. Terminator kesinlikle çok daha düz olan Bianchi’nin Aspid SX gibi modellerine üstündü. Ancak Amortisörlü 24V Aspid SF’ler ve Karbon alaşımlı META Pro’lardan sonra Terminator'ün prestiji tükenmeye yüz tutmuştur. Yine de Ankara-Aydınlıkevler Çağdaş Sokak boyunca bu bisikletin önünü kaldıran bir ağabeye yıllar boyu rastladık. Günümüzde bu kalitede bir bisiklet ancak orta modellerde bulunabiliyor. Lakin Hi-Ten kadro, Castello Terminator’ü günümüz alüminyum ağırlıklı serilerine kıyasla çok ağır yapıyor.

Terminator; yıllar sonra, Perşembe Akşamı Bisikletçileri ile Ankara yollarında.


Kırmızı Tren

Dedemin bana bir hediyesi olmalı, 4 yaşımda alınmış olabilir. Küçük bir alanda dönüp dolaşıp sonra tepeye tırmanıp rayları değiştiren kırmızı bir lokomotif... Üstelik çuf çuf diye de sesler çıkartıyordu. Yıllar sonra Ankara - Bakanlık Tüpgeçidi'nde bir tane bulmamla beraber türlü heyecanlara gark oldum.


Şirinler

İşte hain Gargamel ve kötü kedisi Azman. Gargamel; her daim Şirin'leri yemek için onların peşindedir. İşi batırınca hıncını şuncacık Azman'dan çıkarırdı. Bu oyuncak eskiye ait bir şey değil, ama günümüzde de bu kalitede figürler bulmak pek mümkün değil...


Delorean DMC-12

Geleceğe Dönüş fırtınası sonucunda zaman içinde ev Delorean modelleri ile doldu taştı...

Daha fazlası burada: Delorean'ın bendeki hikayesi için linki tıklayın...


Kinderler

90'larda Kinder sürpriz yumurta almak büyük işti. Tanesi o zamanın parası ile 2.000TL olan bu ürünlerden aldıklarımı uzun süre biriktirmiştim. En çok itfaiye arabalarını severdim, ama artık yoklar... Annemin çalıştığı yerde bir hanımefendi, çocuğuna Kinder almamak için, bu yumurtaların içlerinden böcek  çıktığı yalanını uydurur, beni de tiksindirirdi. Ama yine de Kinder konusunda benim duyduğum en güzel anı, Birce isimli cin bir arkadaşa aittir: Bu arkadaş çocukluğunda Kinder'in çukulatasını sevmezmiş, ama nasıl becerirse, misafirler için alınımş Kinder'lerin içini zarar vermeden açıp oyuncağını almaya başarır, sonra güzelce kapatırmış. Annesinin, içi boş çıkan Kinder ile misafir karşısında yaşadığı dumuru varın siz düşünün!  

Sonunda bunların çoğu düğünde bir hatıra olarak yeni sahiplerine kavuştu... 

 


Lego Gemi

Bir zamanlar elime bir katalog geçmişti. İçinde Lego'nun o dönemki yeni ürünlerinin tanıtımları vardı.

İçinde en beğendiğim ürünler; korsan gemisi, emperyal kale, uzay üssü ve elektrikli tren seti idi.  O dönem için oldukça pahalı olan bu setlere sahip olamamıştım. Elimdekilerle onlara benzer şeyler yaptım.

Lego daha sonra LegoBasic ile programlanabilir robot legolar üretme işine bile girişti.

Artık bilgisayar ortamında Lego yapmak ve Lego karakterleri ile Lego Star Wars gibi oyunlar oynamak da mümkün ama hiçbir şey dokunulan, takılan ve çıkarmak için ıstırılan Legoların "tadını" vermiyor.


 Lamborghini Countach

Şimdi bu bir oyuncak mı yoksa model mi karar veremedim. Ama bence oyuncak, çünkü 90'ların başında bayramda biriktirdiğim paramla bir tane uzaktan kumandalı Lamborghini Countach alıp peşinde koşmuşluğum az değildir. Tabi bir de aynı yıllar ABD'yi bir ucundan bir ucuna geçen Cannonball Run filmindeki Countach'lar ve bir de aynı yıllarda DOS işletim sistemi üzerinde oynadığımız Lamborghini American Challenge bir de Stunts sonra Need for Speed derken Countach'ın aslında çok da iyi bir Lamborghini modeli olmadığını ve VT, Gallardo gibi daha yeni modellerin bu aracı solda sıfır bıraktığını öğrenmiş olduk. Ama yine de 80'lere ait o keskin hatların anısı hiç silinmedi bizlerden ve 1/18'lik bir Countach almamıza engel olamadı. 

 

Go to top