SMS

İnanılmaz janjanlı ilk atari kasetleri. İddia ediyorum, hala böyle bir janjan olayı yok. İçlerinde kullanma kılavuzu ve arka yüzde oyunların ekran görüntüleri...

Micheal Jackson's Moonwalker, Altered Beast, Mickey Mouse: Castle of Illusion, Columns, Shinobi...

Edinilen yer: Cebeci Antika Pazarı, www.gittigidiyor.com, www.donanımhaber.com


NES

  

Sega kadar janjanlı olamayan orijinal NES oyunları.

Özellikle Double Dragon 2, Mario 3 ve Nintendo World Cup tadından yenmiyor, yenemiyor...

Edinilen yer: Cebeci Antika Pazarı, www.gittigidiyor.com


%100 çakma Genesis kasetleri.

Üzerlerindeki renkler, desenler Chunli ve Dhalsım yeter!

Yetmez mi?

Edinilen yer: Cebeci Antika Pazarı, www.gittigidiyor.com


N-Gage

N-Gage'in MMC kart üzerine kayıtlı Pandemonium ve Tony Hawk's Pro Sakter 2 oyunları...  

Edinilen yer: www.donanımhaber.com   


S.T.A.L.K.E.R.

Çernobil üzerine yapılmış en iyi oyun. Kardeşimle uykusuz, korkulu gecelerimizin müsebbibidir. Post apokaliptik atmosfer yalnızlıkla daha iyi harmanlanamazdı. Aslında Fallout 3 ile kıyaslanabilir ama bence bir adım önde.  Diğer taraftan STALKER serileri hayatımızda gördüğümüz en fazla "bug"a sahip oyundur aynı zamanda, X-Ray engine sağ olsun. Kaç kez yeniden başlandı, kaç kez yamalandı bilemiyoruz, ölçemiyoruz. Serinin Bethesda gibi daha güçlü yapımcılarla devam ettirilmemesi ve Survarium gibi ucuz işlere evrilmesi gerçekten üzücü. 

Edinilen Yer: İspanya'da bir PS mağazası.


Silent Hunter 3

Birinci Dünya Savaşı'nda sahneye çıkan Alman U-Boat'ları, II. Dünya Savaş'nda bilhassa Atlantik'te fırtına gibi esti.

Silent Hunter 3 bu oyun ile deniz altı serisini en üst noktasına taşıdı. SH4 ise U-Boat yerine Amerikan denizaltıları ve Pasifik'te geçen bir senaryoya sahipti. SH5'te ise tamamen çuvalladılar. SH3 denizaltı simülasyonu sevenlerin hala gözdesidir.   

Ne yazıkki yeni Windows versiyonlarında bu DVD hali çalışmıyor.  

 

Edinilen yer: D&R gibi bir yer.


Need for Speed Most Wanted

Taaa 1990'larda müthiş bir araba yarışı oyunu vardı, Crazy Cars 3 ve Lamborghini American Challenge isminde. Sadece 1 diskete sığan bu oyunda yapılan şeyler hala yeni oyunlarda yapılabilmiş değil. Neler vardı derseniz, Amerika'nın farklı eyaletlerinde yarışan 20 kişilik bir grup, araba radarı gibi parçalarının satıldığı bir dükkan, arkanıza takılan polisler, yarışa girmeden önce girilen iddialar... Hatta Lamborghini AC tüm bunları 2 kişi yapabilme yani co-op imkanı da sunuyordu.  

Yıllaar hatta on yılaar geçti. Böyle bir oyun bir daha gelmedi. Ama onu en fazla yaklaşan bir oyun çıktı geldi. Need for Speed Most Wanted. Amerika'nın kentlerini sayko karakterlerle polisten kaçarak dolaşmak, punk müzik, uzak kamera çekimleri, farklı arabalar, sınırsız modifiye şeklinde. İşte bu oyun hala bir co-op değildi, hala iddia olayı olmaması gibi bazı eksikleri vardı ama yine de bizlere 90'larda aldığımız tadı vermeyi başarmıştı. Most Wanted bu yüzden unutulmazdır. Sonra EA, her işte yaptığı gibi bu işte de sukoyverdi ve Most Wanted ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir oyunu Most Wanted ismiyle piyasaya sürerek kendine sövdürmeyi başardı. Siz siz olun orijinalinden şaşmayın.

Edinilen yer: Optimum Media Markt (Media Markt'ın gerçekten Media Markt olduğu günler) 


Earth 2160

2000'lerden, özellikle 2005'ten sonra soluk getiren kaç strateji oyunu yapıldı bilinmez. Bu oyunda pek fazla soluk getirememiştir. Ama bu bence biraz şansızlıktan oldu. Polonya yapımı olan Earth serileri, 2140'larla başlayıp 2160 ile ciddi bir grafik devrimi geçirdiler. Bu serileri, özelde de 2160'ı farklı kılan birkaç unsur vardı. Öncelikle oyundaki 4 farklı ırk birbirinden çok farklı bir teknik yapıya sahiptiler. Yani tüm görünüşleri, gelişme süreçleri, yapılanmaları, kaynak gereksinimleri dolayısıyla oynama biçimleri vs. farkıydı. İkinci olarak oyunda üreteceğiniz birimi dizayn etmek de size aitti ve çok farklı teknolojileri keşfederek hız-güç-kalkan-görünmezlik gibi özelliklere sahip ilginç birimler üretmek hatta o birimlere isim koymak gibi esnekliklere bile sahiptiniz. Dördüncü olarak bir strateji oyununda ilk kez oyunu hem yukarıdan hem de tıkladığınız birimin gözünden (çok da kullanışlı olmasa da) görebiliyordunuz. Müthiş müziklere de sahip bu oyun ne yazık ki tutmadı ve 10TL'ye raflara kadar düştü. Ama olsun, bazı arkadaşlar vardır ki, onlar kendilerini bilirler, bu oyunun değerini anlamışlardır. Siz de strateji ve uzay deyince ağzının suyu akanlardansınız alın deneyin, pişman olmazsınız. 

Edinilen yer: Gariptir ama 3M'li bir Migros'ta buldum.


  Çok daha fazlası için lütfen "Çocukluğumun Oyuncağı" isimli makalemi İNDİRİN...

Go to top